Wiele artykułów blogowych, postów i innego rodzaju treści koncentruje się na tematyce skutecznego poszukiwania nowej pracy. Pojawiają się w nich porady dotyczące napisania CV, które zachwyci pracodawcę czy jak zaprezentować się rekruterowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. I nie ma w tym nic dziwnego. Jednak mój punkt widzenia na kluczowe aspekty poszukiwania pracy jest zgoła odmienny. Nie rozpoczyna się poszukiwania nowej pracy od napisania czy też aktualizacji swojego CV. Dlaczego? Odpowiedź poznasz w dalszej części artykułu
Jestem doradcą zawodowym i pracuję z klientami poszukującymi pracy już od 20 lat. Każdy dla kogo rozwój zawodowy i satysfakcja są ważne przechodzi przez ten „niewdzięczny” etap. Znalezienie pracy dopasowanej do niego zajmuje krócej lub dłużej. Czynników, które na to wpływają jest wiele. Często zależą też od indywidualnej sytuacji życiowej lub nawet zdrowotnej danej osoby. Ale tym, co jest najważniejsze z punktu widzenia skutecznego i aktywnego poszukiwania nowej pracy jest… odpowiednie przygotowanie się.
I tu może Cię zaskoczę, ale nigdy nie mówię swoim klientom, że szukanie pracy jest szybkie, sprawne i bezbolesne. Nie. To proces. Trwa w czasie. W związku z tym pojawia się wiele niepewności, frustracji czy nawet lęku… bo:
I to jest zrozumiałe, jeśli… zacząłeś, zaczęłaś szukać pracy „po omacku”.
Jak napisałam we wstępie znajdziesz wiele treści, które pokazują proces szukania pracy jako szybki, łatwy i skuteczny o ile … napiszesz dobre CV lub stworzysz profesjonalnie wyglądające konto na LinkedIn.
Oczywiście to może się udać, o ile jesteś poszukiwanym na rynku pracy specjalistą w swojej dziedzinie z rozpoznawalną marką osobistą. Jeśli jednak tak nie jest, samo CV i profil na LinkedIn mogą okazać się niewystarczające.
Każdy z elementów wpływa bezpośrednio na inny.
Zobacz, że wskazuję Ci w nim 5 najważniejszych obszarów, które są kluczowe do tego, abyś znalazł_a pracę, która będzie dopasowana do Ciebie. Można powiedzieć, że w trakcie naszej aktywności zawodowej poruszamy się po tym modelu cały czas.
Co ważne widać na nim, że samo poszukiwanie pracy jest jakby efektem końcowym poprzednich etapów.
Jednak duża część moich klientów przychodzi do mnie właśnie wtedy, kiedy szukają bezskutecznie pracy od kilku miesięcy i nie znają przyczyny braku odpowiedzi na ich dokumenty aplikacyjne.
Co wtedy? Cofamy się.
Taka strategia – najpierw zbudowanie (na papierze, w głowie) innej drogi zawodowej, a dopiero potem szukanie pracy sprawdza się w większości przypadków. (Jedynym wyjątkiem jest sytuacja kiedy… nie chcesz lub nie masz otwartości poznać siebie i swoich potrzeb zawodowych).
Bo zobacz.
I na tym etapie nie ma się co spieszyć. Im lepiej „zobaczysz” swoją ścieżkę kariery tym łatwiej i szybciej znajdziesz satysfakcjonujące zatrudnienie.
[W tym momencie kilkadziesiąt Kobiet przechodzi przez ten etap podczas mojego 30-dniowego Wyzwania rozwojowego „Dziennik kariery”] O wyzwaniu możesz przeczytać tutaj!
Potrzebujesz poznać m.in. swoje wartości. Bo Twoja droga zawodowa powinna być z nimi spójna, jeśli nie chcesz doświadczyć wypalenia zawodowego.
Każdy z nas ma inną sytuację osobistą, życiową, zdrowotną i finansową. Jest to wynik dokonywanych przez nas wyborów. A najczęściej są one podyktowane naszymi wartościami. Sfera zawodowa to także obszar, w który mniej lub bardziej świadomie dokonujemy wyborów w oparciu o to, co dla nas najważniejsze.
Żeby właściwie zbudować swoją ścieżkę zawodową cofamy się dalej w modelu, który poznałaś, poznałeś powyżej.
Pozostają nam dwa obszary: kompetencje i potencjał.
Kiedy Klientka przechodzi przez proces nazywania swoich kompetencji często dokonuje wiele zaskakujących odkryć. Dowiaduje się jak opisać swoje obowiązki, co potrafi, co preferuje, co lubi wykonywać i co przychodzi jej z większą lub mniejszą łatwości. Zauważa na jaki temat osiada wiedzę i do czego jest nastawiona w pozytywny sposób.
Jako doradca zawodowy i konsultantka kariery posiadam narzędzia, które wspierają proces odkrywania potencjału moich klientów. Posługuję różnego rodzaju testami, kwestionariuszami oraz badam Style Myślenia i Style Działania FRIS®.
Możesz przeczytać więcej TUTAJ!
Okazuje się, że czynności, które wykonywała na co dzień, są jej silnymi stronami czy nawet talentami.
Po przejściu przez te obszary jesteśmy z Klientką w stanie określić źródła jej satysfakcji zawodowej.
Podsumowując,
Kiedy masz już „porządek” w głowie i wiesz dokąd dążysz wtedy jest dobry moment na to, aby wyznaczyć cele zawodowe na najbliższe np. 3 lata lub choćby rok i przymierzyć się do aktywnego działania na rynku pracy.
Oto kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci skutecznie rozpocząć poszukiwania nowego zatrudnienia:
Zanim rozpoczniesz przeglądanie ofert, zastanów się, jakie stanowisko i branża najbardziej Cię interesują. Określenie jasnych celów pomoże Ci w dokładniejszym wyszukiwaniu i wyborze. Koniecznie ustal też termin – ile czasu dajesz sobie na znalezienie nowej pracy.
Twoje CV i list motywacyjny są wizytówką, która zwróci uwagę pracodawcy. To Twoja przepustka na rozmowę kwalifikacyjną. Upewnij się, że są one starannie przygotowane, zawierają wszystkie istotne informacje i podkreślają Twoje mocne strony.
Przeszukiwanie internetowych portali z ofertami to oczywiście kluczowy krok, ale nie zapominaj także o sieciach zawodowych, agencjach rekrutacyjnych czy stronach firm, forach branżowych itp.
Każde CV powinno być dopasowane do konkretnej oferty pracy. Wyróżnij bardziej te umiejętności i doświadczenie, które są najbardziej istotne dla danego stanowiska – z punktu widzenia przyszłego pracodawcy.
Nie ograniczaj się tylko do mailowego przesyłania CV. Istnieje co najmniej 20 różnych sposobów aktywnego poszukiwania pracy. Koncentrując się na jednym lub zaledwie trzech zmniejszasz swoje szanse na znalezienie nowego zatrudnienia z założonym przez Ciebie czasie.
Rozpoczęcie poszukiwań pracy to krok w nowe, nieznane tereny. Jednak z odpowiednim planem i determinacją, możesz stosunkowo szybko znaleźć się na drodze do nowej i satysfakcjonującej kariery. Niezależnie od wybranej ścieżki, pamiętaj o cierpliwości i samodyscyplinie – to kluczowe elementy sukcesu.
W kolejnych artykułach przybliżę Ci poszczególne etapy poszukiwania pracy, abyś mogła, mógł z większą wewnętrzną motywacją i przekonaniem przejść przez ten proces i znaleźć to, czego szukasz.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w zaprojektowaniu ścieżki kariery zawodowej lub poszukiwaniu pracy oraz motywacyjnego kopa, który doda Ci odwagi i energii do działania, zapraszam na konsultacje kariery.
Możesz pobrać bezpłatnego E-booka „10 wskazówek co przemyśleć zanim zmienisz pracę?” i zapisać się do newslettera, w którym będziesz dostawać przydatne wskazówki, tipy i skuteczne porady jak odnaleźć się na rynku pracy.
ZAPISUJĘ SIĘ DO NEWSLETTERA!