Sytuacja gospodarcza powodująca wzrost cen i kosztów życia skłania wiele osób do przemyśleń na temat zmiany pracy. Niektórzy pracownicy podchodzą do tego „zerojedynkowo” mówiąc: „Jeśli pracodawca nie da mi podwyżki, poszukam innego”. I odchodzą. Inni zostają postawieni przed faktem utraty pracy, otrzymując wypowiedzenie od pracodawcy.
Oczywiście to nie jedyne bodźce do tego, aby rozpocząć poszukiwania nowej pracy. Tym, co często składania pracowników do jej zmiany są na przykład:
Niezależnie od tego co skłoniło Cię do podjęcia decyzji o zmianie pracy będziesz potrzebować znaleźć nową.
Dróg poszukiwania pracy jest wiele. Jeśli szukasz pracy w IT i z tej branży się wywodzisz skupisz się tylko na portalach ogłoszeniowych lub będziesz szukać pracy po znajomości pytając kolegów z IT.
Jeśli chcesz znaleźć pracę w korporacji Twój sposób szukania pracy będzie nieco inny.
Jeśli szukasz pracy w zupełnie innej branży i z nieznanym Ci zakresem obowiązków Twój sposób dotarcia do potencjalnych pracodawców także będzie odmienny.
8 lutego 2023 r. Instytut Badawczy Randstad opublikował wyniki 50. edycji badania „Monitor rynku pracy”. Do badania przystąpiło 1000 respondentów w IV kwartale 2022 r.
Wśród wielu wskaźników zainteresował mnie szczególnie jeden: czas poszukiwania pracy.
Na poniższej grafice możesz zobaczyć, że średni czas znalezienia pracy to 2,7 miesiąca dla kobiet oraz 2,2 miesiąca dla mężczyzn.
Czy to długo? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.
Każdy poszukujący pracy startuje z innego etapu, ma inne doświadczenie zawodowe, życiowe czy zaplecze finansowe. Oszczędności pomagają przetrwać ten stresujący okres z większym komfortem psychicznym.
Natomiast według danych GUS za III kwartał 2022 r. przeciętny czas poszukiwania pracy w Polsce wynosił 8,7 miesiąca (w 2022 roku było to 8,3 miesiąca). Najdłużej pracy poszukiwały osoby w wieku 30-34 lata i 45-54 lata (po 10,9 miesiąca) oraz w wieku 25-29 lata (9,8 miesiąca), najkrócej natomiast osoby najmłodsze, w wieku 15–19 lat (2,2 miesiąca).
Jeśli wizja pozostawania bez pracy przy braku poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji przez okres ośmiu miesięcy jest dla Ciebie przerażająca, zapraszam do dalszej lektury.
Zanim rzucisz w dotychczasowego pracodawcę wypowiedzeniem pomyśl ile czasu, w Twoim mieście, w Twojej branży możesz potrzebować na znalezienie pracy.
Jeśli jeszcze nigdzie nie pracowałaś_łeś zauważ, że czas poszukiwania pracy może być dłuższy. Zacznij szukać pracy będąc jeszcze w szkole, na studiach, na stażu.
To może nieco ostudzić Twój zapał. I może to dobrze. 😉
Dlaczego? Bo dzięki temu, że istnieje ryzyko dłuższej przerwy w zatrudnieniu, Twoja motywacja jest wystarczająco wysoka do tego, by chcieć działać szybko i skutecznie.
To co podpowie Ci intuicja to dwa proste i szybkie kroki.
I gotowe.
Czy aby na pewno? Według mnie te dwa kroki to taka trochę „prowizorka”.
Dlaczego? Bo rozpoczynasz szukanie pracy bez określenia czego tak naprawdę szukasz.
Tak, wiem, nie każdy ma chęć zaglądania w siebie i zastanawiania się. Ktoś powie, że nie ma czasu, że nie warto. Jednak...
Brzmi logicznie? Dla mnie zdecydowanie tak. Jest taki piękny cytat Cindy Williams Chimy: „Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, nigdy tam nie dotrzesz.” Odzwierciedla on sedno przygotowań do skutecznego znalezienia pracy.
Od analizy dotychczasowego doświadczenia zawodowego.
Jak spojrzysz na przebieg swojego doświadczenia zawodowego, może się okazać, że posiadasz:
Zastanów się czy Twoja przyszła praca ma być:
Pod uwagę weź swoje zainteresowania zawodowe, czyli to w jaki sposób chcesz pracować, w jakim wymiarze, samodzielnie czy w zespole, jaki tryb pracy preferujesz itp.
Może się zdarzyć, ze jesteś na takim życiowym i zawodowym rozdrożu, że nie wiesz czego szukasz. Tutaj poleca się seria moich e-booków w formacie WARTOściowych Wyzwań. (LINK) Przerobienie ćwiczeń zawartych w kartach pracy pomoże Ci dokładnie określić jakiej pracy szukasz, a do tego pozwoli określić jakie warunki ma spełniać praca, by dawała Ci maksymalną satysfakcję.
Dlaczego proponuję Ci takie rozwiązanie? Bo...
pamiętaj, że nie ma jednego CV, które będzie na tyle uniwersalne, że będziesz je mógł, mogła wysyłać wszystkim potencjalnym pracodawcom.
CV przygotowuje się:
Tak, to nie brzmi łatwo i szybko.
Skąd to wiem? Bo osoby, które zwracają się do mnie na audyt CV same mi o tym mówią. 😉
Portale z ogłoszeniami to nie jedyny sposób na znalezienie pracy… jednak wybierany najczęściej, intuicyjnie i bez zastanowienia.
Nie zgadzasz się? Zapytaj znajomych czy bliskich o to jak szukaliby pracy. Większość powie, że na portalach z ogłoszeniami typu olx, pracuj.pl i inne.
Jeśli szukasz pracy w konkretnej branży typu IT ogłoszenia o pracy znajdziesz w dedykowanym IT portalu.
Jeśli szukasz pracy w administracji publicznej oferty znajdziesz np. na portalu Urzędu Służby Cywilnej.
Celowo nie daję Ci tu linków do portali, bo chcę abyś wyrabiał_a w sobie bardzo przydatną podczas szukania pracy umiejętność… wyszukiwania potrzebnych Ci informacji.
Ta kompetencja będzie kluczowa przy przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej:
Zwróć uwagę, że przeszukiwanie ofert pracy zajmuje czas, bo nie każdy pracodawca nazywa stanowisko dokładnie w ten sam sposób co inny lub ogólnie przyjęty.
Stanowisko pracy o tym samym zakresie zadań może nazywać się np. Office manager, asystent, pracownik biura lub sekretarka.
Pracuję dużo jako wykładowca akademicki z Pokoleniem Z i wiem, że rozmowy face to face z pracodawcą, potencjalnym pracodawcą stanowią wyzwanie. Zdarza się, że rozmowa telefoniczna również jest powodem do stresu.
Jednak tak czy inaczej czy to przez komunikator, platformę do spotkań czy w biurze na żywo czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna. To niezaprzeczalny fakt.
Zamiast uciekać od kontaktu w świecie rzeczywistym równie dobrze, w ramach treningu i przygotowania się do rozmowy rekrutacyjnej możesz:
Według mnie podejście strategiczne do poszukiwania pracy jest najskuteczniejsze.
Jeżeli termin „strategia” nie kojarzy Ci się najlepiej możesz zmienić je w swojej głowie na „projekt”.
Podejście, które Ci proponuję składa się z różnych etapów, celów i zadań. Możesz je rozłożyć w czasie i obserwować swój progres, co korzystnie wpływa na wzrost motywacji do działania.
Literatura:
Możesz pobrać bezpłatnego E-booka „10 wskazówek co przemyśleć zanim zmienisz pracę?” i zapisać się do newslettera, w którym raz w miesiącu dostaniesz ciekawe wskazówki, tipy i porady jak odnaleźć się na rynku pracy.