Jaki kompetencji potrzebujesz do poszukiwania pracy?
Jakich kompetencji potrzebujesz, żeby szybciej, łatwiej i skuteczniej znaleźć pracę?
12 października 2023

Jak ruszyć z miejsca i zacząć działać?

Jak ruszyć z miejsca i zacząć działać? Poznaj 5 wskazówek!

Jak ruszyć z miejsca i zacząć działać?

 

Wprowadzenie

Znasz to uczucie? Masz w sobie ogromny potencjał i mnóstwo marzeń, ale brakuje Ci tego pierwszego, ważnego kroku. Jak zacząć? To pytanie nurtuje wielu i wiele z nas. W dzisiejszym artykule znajdziesz niezawodne strategie, które pomogą Ci przełamać tę bezczynność i ruszyć w stronę realizacji swoich celów.

 

1. Wyznacz konkretne cele

Najpierw sprecyzuj, co chcesz osiągnąć. Im cel jest dokładniej określony, tym łatwiej będzie Ci siebie mentalnie do niego przekonać, a później go zrealizować. Postaraj się, aby był mierzalny i osiągalny w określonym czasie.

Przykład:

Zamiast postanowienia „Chcę być bardziej aktywna zawodowo”, lepiej sformułuj „Chcę zdobyć nową umiejętność w danym obszarze w ciągu trzech miesięcy i wykorzystać ją w pracy”.

 

2. Znajdź swój wewnętrzny motywator

Najważniejszym elementem „ruszenia z miejsca” jest odnalezienie w sobie motywacji. Zastanów się, co naprawdę Cię inspiruje i napędza do działania. Czy to chęć rozwoju, zrealizowania marzeń czy poprawy jakości życia? Odnalezienie wewnętrznego motywatora to niezbędny etap w procesie „ruszania z miejsca”. To źródło wewnętrznej energii i determinacji, które napędza Cię do działania. Pozwoli Ci podjąć pierwszy krok z pewnością siebie i wytrwałością

Motywacja powiązana z celem pcha do przodu i pomaga poradzić sobie w wybojami, zakrętami i nieprzewidzianymi okolicznościami.

Gdy odkryjesz, co naprawdę Cię inspiruje, będziesz miał_a niezastąpiony skarb, który będzie Cię wspierał na drodze do sukcesu.

 

3. Opracuj konkretny plan działania

Teraz, gdy masz już cele i wewnętrzną motywację, czas na spisanie dokładnego planu. Określ kroki, które musisz podjąć, aby osiągnąć zamierzone cele. Wyznacz realistyczne terminy do realizacji poszczególnych etapów.

Przykład:

Jeśli Twoim celem jest zdobycie nowej umiejętności, określ, ile czasu będziesz poświęcać na naukę każdego dnia lub tygodnia. Niech to będzie realne. Większość z nas jest w stanie poświęcić na dodatkowe /nowe czynności od 30 do 60 minut dziennie.

Pamiętaj też, że cele same się nie osiągają. Samo nic się nie dzieje. Przy opracowywaniu planu działania weź pod uwagę, ze cały wysiłek działania leży po Twojej stronie.

 

4. Zidentyfikuj i pokonaj bariery

Na drodze do realizacji celów mogą pojawić się różnego rodzaju przeszkody. Mogą to być zarówno wewnętrzne bariery, takie jak lęk czy brak wiary we własne możliwości, jak i zewnętrzne, na przykład brak czasu lub wsparcia innych.

Ważne jest, abyś potrafił_a zidentyfikować te bariery i znaleźć sposób, aby im przeciwdziałać. Czasem może to wymagać zmiany strategii lub szukania dodatkowego wsparcia.

Najwięcej barier, blokad, lęków i niewspierających przekonań mamy w naszych głowach. Zajrzyj do swoich myśli i zbadaj, czy przypadkiem nie podchodzsz do siebie zbyt krytycznie lub sama nie sabotujesz swoich działań.

 

5. Bądź systematyczna i wytrwała

Ruszanie z miejsca to nie sprint, to maraton. Ważne jest, aby być systematyczną i wytrwałą w dążeniu do celu. Nawet jeśli napotkasz trudności, nie poddawaj się. Warto pamiętać, że sukces często wymaga czasu i wysiłku.

Nie lubisz się z systematycznym działaniem? Ja też tak mam. Jaki mam na to sposób. Wyrabiam sobie nowy nawyk. Trwa to co najmniej 30 dni, ale naprawdę działa. To tak jak z pisaniem artykułów blogowych. Od ponad 3 miesiące robię to regularnie co tydzień, a wcześniej… od przypadku do przypadku.

 

I czas na najważniejsze!

Działanie zaczyna się od Twojej decyzji!

Moje wskazówki mogą trafić kulą w płot, jeśli… wewnętrznie nie podejmiesz decyzji, że to teraz, to już, to ostatni  moment, to ostatnia okazja.

Decyzja o podjęciu działania pochodzi z wewnątrz. Jeśli ktoś lub coś z zewnątrz wymusza na Tobie działanie i nie czujesz się z tym OK., szybko tę aktywność porzucisz.

 

Sprawdź co powoduje, że wahasz się z podjęciem ostatecznej decyzji, a potem… wyznacz konkretne cele, znajdź wewnętrzny motywator, opracuj plan działania, pokonaj bariery i bądź systematyczna oraz wytrwała.

 

Tylko od Ciebie zależy, jak daleko zajdziesz na drodze do osiągnięcia swoich marzeń i celów zawodowych.

 

 

Zainteresował Cię ten temat?

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zaprojektowaniu ścieżki kariery zawodowej lub poszukiwaniu pracy oraz motywacyjnego kopa, który doda Ci odwagi i energii do działania, zapraszam na konsultacje kariery.

 

Możesz pobrać bezpłatnego E-booka „10 wskazówek co przemyśleć zanim zmienisz pracę?” i zapisać się do newslettera, w którym będziesz dostawać przydatne wskazówki, tipy i skuteczne porady jak odnaleźć się na rynku pracy.

ZAPISUJĘ SIĘ DO NEWSLETTERA!