Maja Kornel, doradca zawodowy online, patrzy z empatią na klientkę podczas konsultacji. Ciemne tło.
Kim jest i co robi doradca zawodowy?
22 stycznia 2023
kariera zawodowa, jak wybrać, ścieżka zawodowa, scieżka rozwoju, rozwój, rozwoj zawodowy, rozwoj osobisty, maja kornel, doradca zawodowy, praca, sukces, zmiana pracy, konsultantka kariery,
Zarządzaj swoją karierą! Klucz do sukcesu zawodowego
3 sierpnia 2023

Doradca zawodowy online

Coach planuje konsultację online i wpisuje termin w kalendarzu. Kobieta po 40 ubrana na biało.

Doradca zawodowy online

 

Od 2020 roku, w okresie pandemii koronawirusa, lockdownu wiele usług, o ile była taka możliwość, przeniosła się do świata wirtualnego. Większość z nas uczyła się w tym czasie obsługiwać nowe komunikatory, platformy i systemy – Agendo, Zoom, Teams itp. Doradca zawodowy jako specjalista, z którym spotkanie w znaczącej części polega na rozmowie takie możliwości uzyskał. I większość osób zajmujących się rozwojem osobistym i zawodowym podjęła rękawicę i przeszła „w onlajny”.

Osobiście uważam, że dzięki przejściu w świat wirtualny doradca zawodowy pracujący na wolnym rynku ma możliwość spotkania z większą ilością klientów nie tracąc czasu np. na dojazdy na spotkania. Dodatkowo pracując online jest się skupionym i skoncentrowanym, mam dostęp do całej swojej biblioteczki np. żeby polecić i pokazać klientowi daną książkę czy materiały. W moim odczuciu to że się widzimy przez kamerę nie zabiera mi możliwości obserwowania mowy ciała klienta i reagowania na to co i jak mówi. Pod warunkiem, że włączy on kamerę 😉

Praca zdalna doradcy zawodowego może też zwiększać jego zdolność dotarcia do klientów, poszerzyć obszar działania. Bo przecież można rozmawiać z klientami z całej Polski i przebywającymi za granicą, którzy np. kilka miesięcy przed przeprowadzką do kraju przygotowują się do powrotu i podjęcia pracy. Forma konsultacji online jest też bardzo przystępna dla młodych osób, które nie czują skrępowania i są przyzwyczajone do tego typu wirtualnego kontaktu.

 

Czy klienci korzystają z konsultacji online?

Jak najbardziej. Obecnie właściwie 90% moich rozmów i konsultacji odbywa się w takiej formie. Dostaję wiele zapytań w wiadomościach prywatnych na moich kontach w social mediach – Instagramie czy Facebooku o dostępność wolnych terminów czy o to jak konsultacja wygląda.

Wszystko zależy od klienta. Bo to przecież klient wybiera z kim chce pracować i jaka opcja pracy będzie dla niego najbardziej efektywna. Są osoby, które koniecznie chcą się spotkać twarzą w twarz. Jak by nie wierzyli, że usługa świadczona przez Internet mogłaby być równie skuteczna, efektywna i… równie dobra. Takie prawo Klienta.

 

 

Kto korzysta z rozmów doradczych online?

Przede wszystkim to osoby spoza Szczecina, spoza województwa zachodniopomorskiego, z którymi mogłabym ewentualnie spotkać się facet to face.

Każdy kto się zgłasza do doradcy zawodowego mierzy się z czymś, co dotyczy sfery zawodowej. Jeśli jesteś odpowiednio wewnętrznie zmotywowany i potrzebujesz rozmowy to forma online czy w realu nie stanowi żadnej różnicy dla efektywnej pracy ze sobą i nad sobą.

 

 

Jak pracuję jako doradca zawodowy online?

Technika prowadzenia samej rozmowy, konsultacji nie zmienia się w moim przypadku w ogóle.

Powiedziałabym nawet, że dla klienta jest wygodniej, bo czuje się bezpiecznie w przestrzeni własnego mieszkania, wygodnie siedząc i będąc wygodnie ubranym, z ulubionym napojem w zasięgu ręki. Ale pamiętaj – to zależy od klienta i jego potrzeb. Także stylu jego pracy.

 

W pracy online wykorzystuję dokładnie te same narzędzia co w pracy stacjonarnej, czyli:

  • Test badające predyspozycje i preferencje zawodowej;
  • Arkusze ćwiczeń, zadań do wypełnienia przez klienta;
  • Zadania dla klienta.

 

Także, zapraszam! Skądkolwiek jesteś – na pracę z doradcą zawodowym online.