Próby i porażki
7 grudnia, 2018

Nowe. Inne. Dobre dla mnie.

Podjęłaś wyzwanie i przeszłaś proces ZMIANY OSOBISTEJ. Zadałam Ci kilka zadań, podałam kilka obszarów, nad którymi powinnaś się zastanowić, postawiłam wiele, wiele, wiele, wiele pytań. Jeśli podjęłaś wyzwanie i rzetelnie, konsekwentnie, z silna wolą, ale i uśmiechem dążyłaś do realizacji swojego celu zmiany z pewnością do niego dotarłaś. Jeśli byłaś odważna i przyjrzałaś się samej sobie krytycznym, nieco bardziej obiektywnym okiem przy okazji zmieniłaś też swoje nastawienie, …. i to na stałe.

Minęło kilka tygodni, kilka miesięcy, może rok, może dłużej. Stoisz rano przed lustrem albo siedzisz na kanapie, fotelu, jedziesz autobusem, jesteś w pracy, w szkole, gdzieś, robisz coś… i przyszedł TEN moment – poczułaś to całym swoim jestestwem. Ten jeden niesamowity moment. Ta jedna jedyna chwila, po przeżyciu której już nigdy nic nie będzie takie samo. Nadeszło NOWE. Czujesz to podświadomie, nieświadomie, intuicyjnie. Uśmiechasz się do siebie. I wiesz. Masz 100% pewności. Dokonałaś tego. Dokonałaś zmiany. Przyszedł przełom. Może nawet nie potrafisz nazwać tego, co konkretnie się zmieniło, czy Twój sposób pojmowania świata, patrzenia na innych, patrzenia na siebie, myślenia, odczuwania. Może wszystko naraz. Dotarłaś do swojego celu. ZMIENIŁAŚ SIĘ. Jak się z tym czujesz? Jakie emocje się w Tobie obudziły? Jesteś zadowolona? Spełniona? Szczęśliwa? W końcu ze spokojem patrzysz w przyszłość? Pewna siebie? Silna? Bezpieczna? O czym pomyślałaś, w tej chwili? Jaką nową wartość dała Ci TWOJA ZMIANA? Jak wyglądasz? Zmieniło się coś w Twoim wyglądzie fizycznym? Bliscy albo Ci, którzy dawno Cię nie widzieli coś zauważyli? Jak to określili, jakimi słowami opisali? Jesteś INNA? Czujesz się inaczej? Zachowujesz się inaczej?

Zmiana osobista prowadzi do lepszej jakości życia. Do poczucia szczęścia. Do pełniejszego przeżywania Twojej codzienności – zawodowej, osobistej, duchowej… Pamiętaj, to TWOJE ŻYCIE. I to Ty ponosisz odpowiedzialność za tę zmianę. Zmiana siebie jest wymagająca i trwa. Zmiana ma jakiś cel. To TWOJA ZMIANA. Dla Ciebie. Przy okazji dla Twojego wyglądu fizycznego, biznesu, relacji, związku, pracy, …. Nadeszło NOWE i INNE. DOBRE DLA CIEBIE.

Zmieniłaś się. Dla siebie. Czy przy okazji zmienił się Twój sposób patrzenia i odnoszenia do innych? Tak? Nie? Jesteś bardziej asertywna? Mniej/bardziej wyrozumiała? Mniej/bardziej egoistyczna w niektórych sprawach? Co się zmieniło w Tobie przez te kilka miesięcy? Podsumuj to. Zapisz. Bądź z siebie dumna.

Osiągnęłaś cel. Cel, który sama określiłaś, nazwałaś, zdefiniowałaś. Cel, który był/jest WART tego, by dla niego poświęcić czas, energię, ponieść wysiłek, nakłady finansowe. Przeorganizowałaś przy tym pół życia? „Poustawiałaś” rodzinę, znajomych, współpracowników? „Posprzątałaś” życie? Pożegnałaś się z tymi uczuciami, które Ci nie służą? Pożegnałaś przeszłość? Jeden cel, a zmieniło się wiele innych obszarów życia? Tak? Nie? Jak to u Ciebie wyglądało/wygląda?

By osiągnąć cel byłaś niejako „zmuszona” poznać siebie samą lepiej. Wzrosła Twoja samoświadomość. Świadomość siebie, swoich potrzeb, swoich skłonności, swoich zachowań, myśli, nawyków, odczuć, pragnień, marzeń. Jak się z tym teraz czujesz? Większa samoświadomość pomaga Ci w codziennym życiu? Przeszkadza? Czy kiedykolwiek w życiu tak intensywnie się nad sobą zastanawiałaś? Na ile to pomogło Ci odnieść sukces, dotrzeć do celu? Było to miłe? Niekomfortowe? Bolało? Było przyjemne? Odkryłaś wiele dobrego, o czym gdzieś po drodze w życiu zapomniałaś?

Przetrwałaś wiele. Przeramowałaś, przedefiniowałaś swoje nawyki, zwyczaje. Określiłaś marzenia, pragnienia i własne osobiste cele. Wymagało to zastanowienia, przemyślenia, doprecyzowania. Opracowałaś plan działania. Realizowałaś go konsekwentnie. Dbałaś o wysoki poziom motywacji. Może się raz czy dwa potknęłaś, może podjęłaś kilka nieudanych prób. ale ostatecznie…. ZROBIŁAŚ TO. Brawo Ty. Bądź z siebie dumna. Pozwól, aby Twoi najbliżsi, rodzina, koleżanki i koledzy, przyjaciele, dzieci, …., byli z ciebie dumni. Nie umniejszaj swoich zasług. „Aaaa. jakoś się udało”, „Eeee tam, to nic wielkiego”. My kobiety to potrafimy prawda? Bądź z siebie dumna. Masz do tego prawo. Masz prawo cieszyć się z własnych sukcesów. Dużych czy małych. Może w oczach innych to mały sukces. Jeśli w Twoich oczach to wielkie osiągnięcie, ciesz się tym. Im bardziej będziesz się cieszyć, tym lepiej. Im większa będzie radość, poczucie spełnienia, tym…. Tym bardziej będziesz chciała podejmować się nowych wyzwań. Trudniejszych, może wymagających więcej czasu, może więcej wysiłku i energii. „Sukces rodzi sukces”. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem? Jak się teraz czujesz? Zmotywowana do kolejnych zmian? Masz apetyt na więcej? Co daje Ci to wewnętrzne poczucie osiągnięcia celu, zmiany, sukcesu?

Jak zachęciłabyś inne kobiety do podjęcia wyzwania i wejścia w proces zmiany osobistej. Dlaczego WARTO? Co byś im powiedziała? Zapisz to. Pamiętaj o tym. Nie wyrzucaj. Kiedyś pewnie się jeszcze przyda taka lista argumentów „za”. Podziel się z kimś. Z koleżanką, przyjaciółką, partnerem/mężem, dziećmi, szefem, współpracownikami. Jeśli masz ochotę podziel się i ze mną.

CO DALEJ? Co zrobisz z tą energią, która Cię teraz rozpiera? Weszłaś na szczyt swojej życiowej góry i patrzysz jaki piękny widok stamtąd się roztacza. Czujesz się być może wolna, być może „w końcu sobą”, być może „w pełni sobą”. Rozpościerasz ramiona i masz poczucie, że wyrosły Ci skrzydła? Że masz ochotę skoczyć i pewność, że nic Ci się nie stanie? Że uniesiesz się i polecisz? Zwizualizuj to.

Może zamiast stać na górze, oczyma wyobraźni widzisz siebie jak leżysz na polanie i patrzysz w niebo. Nic Ciebie nie goni, nikt pospiesza, życie sączy się wokół swoim rytmem, a Ty po prostu jesteś sama ze sobą i dobrze Ci z tym. Patrzysz w chmury i uśmiechasz się do siebie samej. Wokół życie płynie dalej, swoim rytmem, a Ty nie masz już poczucia, że trzeba za tym wszystkim nadążać, gonić, wpasowywać się w schematy, które Ci nie służą lub są wbrew Twoim wartościom.

Może schudłaś w ciągu kilku miesięcy swoje upragnione X kilogramów i wyobrażasz sobie, że idziesz po plaży w bikini wzbudzając zazdrość innych kobiet i zachwyt w spojrzeniach mężczyzn. Masz prawo do takiej wizji. Pamiętaj jednak, że to pozorna, „widoczna” korzyść ze schudnięcia. Tak naprawdę chudnąc pracowałaś nad własnym zdrowszym trybem życia, a może i nad poczuciem własnej wartości J

Każdy z nas inaczej definiuje sukces. Inaczej określa wartość ZMIANY OSOBISTEJ. To jest w porządku. Tak może być. Tak powinno być. Bo zmiana ma być DOBRA DLA CIEBIE. Coś co jest dobre dla jednej osoby, wcale nie musi być dobre dla innej. Wiem, wiem, kobiety chętnie zmieniałyby wszystkich dookoła, nierzadko starając się udowodnić, że zawsze mają we wszystkim rację. Czy nie lepiej dać każdemu wolność tworzenia siebie, kreowania swojej własnej – dobrej dla niego – rzeczywistości? Jak uważasz? Pamiętaj, każdy ma prawo żyć swoim życiem. Własnym. Takim, jakie wybierze. Takim życiem, jakim chce. I jakie tworzy. I żyje nim. Codziennie. Każdy z nas sam wybiera, jak ono będzie wyglądało. Nikt inny. Każdy sam jest odpowiedzialny za swoje życie. Za każdy jego aspekt. Za każdy przeżyty dzień. Każdy zmarnowany albo wspaniały moment. Każdą wykorzystaną i niewykorzystaną okazję. Każdą szansę, każdą próbę – tę udaną i nieudaną.

Co DALEJ? Jaki kolejny cel chcesz osiągnąć? Co CHCESZ zrobić? Co jest tego warte, by się starać i działać? Co chcesz jeszcze w sobie zmienić?

„Chcesz zmienić świat, zacznij od zmiany siebie”

Sama wciąż świadomie się zmieniam i pracuję nad sobą. Mówiąc o zmianie, wiem o czym mówię. Byłam tam i znam to. ZMIANA kojarzy się z negatywnymi emocjami, z oporem, z wysiłkiem, może nawet bólem. ZMIANA jest również szansą na „poukładanie”, „posprzątanie w życiu”, na lepszą efektywność, większe zadowolenie i spełnienie, na zastanowienie się nad sobą i swoim funkcjonowaniem. Nie wierzysz mi? W przodku. Ale jak by co… Jestem tu. Czekam. Zapraszam. Mając wsparcie emocjonalne i merytoryczne w procesie zmiany jest łatwiej, szybciej i bezpieczniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Treść jest chroniona !!